sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Czy sprężarki odśrodkowe są bezpieczne dla środowiska?

2 min read
Sprężarka

W dzisiejszych czasach, ochrona środowiska stała się sprawą pierwszorzędną, przytaczaną ilekroć temat dotyka rozwoju technologii. Silniki samochodowe stopniowo odchodzą od benzyny na rzecz elektryczności, zaś wykorzystywane w produkcji materiały są poddawane jeszcze bardziej szczegółowym analizom. Dzięki temu, producenci mają pewność, że ich produkty nie będą przykładać ręki do pogarszającego się klimatu naszej planety. Nie inaczej jest też w przypadku sprężarek. Ich producenci dokładają szczególnych starań, aby budowa sprężarki odśrodkowej skupiała się na elementach ergonomicznych i konstrukcji, ograniczającej poziom zanieczyszczeń.

 

Sprężarki bezolejowe a środowisko

Jedną z najpopularniejszych obecnie form produkowania takich urządzeń jest bezolejowa budowa sprężarki odśrodkowej. Dzięki tak zaprojektowanej konstrukcji, w zasysanym przez sprężarkę powietrzu nie pojawiają się drobinki oleju, mogące zanieczyścić cały układ. Sam olej pojawia się w niektórych modelach tych urządzeń, lecz nie wykorzystuje się tu jego czystej postaci. Zamiast tego, jest on mieszany z substancjami chłodzącymi. W innych modelach sięga się z kolei po same substancje chłodzące. W obu jednak przypadkach, negatywny wpływ pracy urządzenia na środowisko jest praktycznie niwelowany.

Brak zależności od oleju podczas pracy układu jest jednak tylko jedną z kluczowych kwestii bezpieczeństwa współczesnych sprężarek. Firmy je produkujące skupiają się także na tym, aby budowa sprężarki odśrodkowej wypuszczanej na rynek zawierała w sobie elementy energooszczędne. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na stan naszych portfeli, ale także środowisko. Wystarczy bowiem zredukować zużycie prądu nawet o 20%, aby zwiększone zostało bezpieczeństwo urządzenia dla naszego otoczenia. Jest to oczywiście wartość minimalna – producenci wciąż dokładają starań, aby kolejne urządzenia były jeszcze bardziej ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *