sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Sprężarka odśrodkowa a śrubowa rotacyjna

2 min read
Klimatyzacja

Decydując się na zakup sprężarki dla naszego zakładu lub warsztatu, często stajemy przed wyborem między różnymi jej rodzajami. Na rynku dostępne są, na przykład, sprężarki odśrodkowe lub śrubowe rotacyjne. Budowa sprężarki odśrodkowej zauważalnie różni się od modelu śrubowego, co ma wpływ nie tylko na pracę urządzenia, ale także formę jego utrzymania. Różne mechanizmy inaczej znoszą bowiem intensywną pracę, co wymaga różnej częstotliwości przeglądów oraz ewentualnej wymiany elementów lub całej sprężarki.

 

Działanie sprężarek odśrodkowych i śrubowych

Budowa sprężarki odśrodkowej jest stosunkowo prosta. Wszystko opiera się tu na pracy wirnika, który, za pomocą łopatek o odpowiednim kącie nachylenia, rozpędza powietrze i wyrzuca je do dyfuzora, w którym energia kinetyczna jest przekształcana na ciśnienie.

Z kolei sprężarki śrubowe rotacyjne wykorzystują dwa zazębiające się ze sobą wirniki. Obracają się one w przeciwnych kierunkach, zaś ich napęd jest zależny od tego, czy dysponujemy sprężarką olejową czy bezolejową. W tych pierwszych, wirnik bierny jest napędzany przez główny, zaś w bezolejowych oba wirniki napędza przekładnia synchronizująca. Zasysane powietrze jest zamykane w wypustach wirników, a następnie sprężane poprzez redukcję przestrzeni między liniami śrubowymi. Po dojściu do króćca wylotowego, zostaje ono wytłaczane.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że obie sprężarki wymagają innego serwisu. Olejowe sprężarki śrubowe oferują nam dużą moc, lecz wymagają też zakupu specjalnych filtrów i systemów monitorujących. Budowa sprężarki odśrodkowej bezolejowej zapewnia z kolei czystą, cichą pracę, bez konieczności przygotowywania specjalnie wzmocnionych fundamentów. Wybierając sprężarkę dla siebie, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jakie korzystne rozwiązanie będzie kompatybilne z naszą działalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *