sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Zalety sprężarek odśrodkowych w porównaniu z wyporowymi

2 min read
Tak

Na rynku istnieją obecnie trzy zasadnicze rodzaje sprężarek – tłokowe, śrubowe rotacyjne oraz odśrodkowe. I chociaż sprężone powietrze odgrywa kluczową rolę w działaniu całej trójki, sprężarki odśrodkowe zauważalnie wyróżniają się na tle innych modeli.

W niniejszym artykule opowiemy Wam, co odróżnia sprężarki tego typu od maszyn wyporowych oraz jakie są ich największe zalety.

 

Dynamika działania

Sprężarki te nierzadko są nazywane dynamicznymi. Powodem jest tu specyfika działania tych urządzeń, polegająca na zwiększaniu prędkości zasysanego powietrza, aby możliwe było uzyskanie większego ciśnienia. W sprężarkach wyporowych efekt ten jest uzyskiwany poprzez zmniejszenie objętości powietrza. Sprężarki odśrodkowe zostały wyposażone w specjalne wirniki, służące do przekazywania prędkości powietrza, które ma zostać poddane konwersji. Każdy stopień sprężania tworzą tu wirnik rotacyjny, nieruchomy układ ssawny oraz sekcja tłoczna.

Linia łopatek takiego wirnika jest odpowiednio ukształtowana, dzięki czemu powietrze przemieszcza się coraz szybciej wewnątrz sprężarki. Wylatując z wirnika, trafia ono do elementu zwanego dyfuzorem, gdzie dokonywana jest jego konwersja na ciśnienie. Należy tu pamiętać, że taka sprężarka powinna być odpowiednio chłodzona podczas pracy, najlepiej z wykorzystaniem chłodnic typu powietrze – woda.

 

Zalety sprężarek odśrodkowych

W sprężarkach tych, obiegi powietrza oraz oleju są od siebie oddzielone przestrzenią atmosferyczną oraz całym szeregiem uszczelek. Dzięki takiemu bezolejowemu rozwiązaniu, do strumienia powietrza nie mogą przedostać się smary, niezbędne w prawidłowym działaniu łożysk. Nie ma zatem konieczności oczyszczania powietrza z oleju, zaś same sprężarki odśrodkowe idealnie sprawdzą się tam, gdzie wymagane jest wykorzystanie czystego powietrza. Kolejnym atutem jest też żywotność tych urządzeń. Dzięki swojej konstrukcji, pozbawionej większej ilości ruchomych elementów, mogą one pracować miesiącami, bez konieczności przeprowadzania przeglądów serwisowych. Sprężarki te odznaczają się także wysoką kulturą pracy – uzyskiwane ciśnienie nie pulsuje, dzięki czemu maszyna pracuje cicho i nie wymaga przygotowywania pod nią specjalnych fundamentów, co jest wymagane w przypadku modeli wyporowych. A ponieważ nie musimy w nich instalować specjalnych zbiorników odpornych na wibracje, zaoszczędzimy także na samym montażu urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *