sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Sprężarka odśrodkowa – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

2 min read
Klimatyzacja

Zwana też często turbosprężarką, sprężarka odśrodkowa wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to osiągnięcie o tyle imponujące, że urządzenie to już niedługo będzie obchodzić stulecie swego istnienia. Zostało ono bowiem zaprojektowane już w 1922 roku przez Willisa Cariera z New Jersey. Dwa lata później rozpoczęła się sprzedaż sprężarek, zaś nabywcą pierwszej z nich została, istniejąca jeszcze do 2009 roku, firma Onondaga Pottery, zajmująca się produkcją porcelanowych artykułów restauracyjnych. Sprężarka szybko zyskała sobie uznanie zainteresowanej publiki, zaś przez kolejne lata wyprodukowano i sprzedano miliony różnych jej modeli.

 

Zastosowanie sprężarek odśrodkowych

Z urządzeń tych korzysta się w różnych gałęziach przemysłu, na przykład w klimatyzacji oraz innych rodzajach instalacji, w których wymagane jest dobre chłodzenie. Sprężarka odśrodkowa odznacza się bardzo wysoką wydajnością chłodzenia, dzięki której bardzo trudno jest znaleźć dla niej równie skuteczną alternatywę. Sprężarki bardziej wyspecjalizowane, przeznaczone do chłodzenia za pomocą węglowodoru (najczęściej podczas chłodzenia wody), charakteryzują się wydajnością na poziomie 150 – 200 kW.

W sprężarkach odśrodkowych, układy zaczynają parować w temperaturze od 5 do -100 stopni Celsjusza. Chłodzenie odbywa się za pomocą specjalnie dobranych związków chemicznych, po gruntownym przetestowaniu ich w laboratoriach. Dzięki temu, z każdą kolejną generacją sprężarek możemy zaobserwować większe bezpieczeństwo oraz skuteczność. Swego czasu, do substancji chłodzących należały R12, R500, a nawet amoniak. Obecnie, producenci sięgają po R123 oraz R134a. Najważniejsze podczas produkcji jest jednak to, aby sprężarka była w pełni dostosowana do funkcji, którą powinna pełnić.

 

A co będzie później?

Niemal pewne jest, że sprężarka odśrodkowa nie zostanie zamieniona w ciągu następnych kilku lat na zupełnie nowe urządzenie. W dalszym ciągu prowadzone są jednak prace nad jej udoskonalaniem. Dla przykładu, coraz popularniejsza staje się koncepcja pomniejszania tych urządzeń, dzięki czemu powiększona zostaje liczba ich zastosowań. Pod uwagę bierze się także wykorzystanie łożysk magnetycznych, dzięki którym sprężarka mogłaby pracować jeszcze wydajniej z silnikiem, którego liczba obrotów zmienia się przez cały czas. Dzięki temu, możliwe będzie skuteczne chłodzenie nawet najbardziej wymagających układów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *