niedz.. gru 5th, 2021

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Sprężarka odśrodkowa a wyporowa

2 min read
Klimatyzacja

Zarówno sprężarka odśrodkowa, jak i wyporowa, cieszy się sporą popularnością w szerokiej gamie przedsiębiorstw. Zasada działania sprężarki odśrodkowej różni się jednak od modeli wyporowych pod wieloma względami. Chociaż oba urządzenia mają za zadanie sprężać powietrze w taki sposób, aby możliwe było, na przykład, napędzanie nim maszyn pneumatycznych, ich praca jest jednak diametralnie różna. Wpływa to także na samą kulturę pracy tych sprężarek, a także oferowane przez nie osiągi. Z tego też powodu, wyboru między nimi powinniśmy dokonywać, biorąc pod uwagę potrzeby naszego przedsiębiorstwa.

 

Różnice w mechanizmach

Sprężarka wyporowa, zwana także tłokową, opiera swoje działanie na specjalnych tłokach. Poruszając się w górę i w dół, zamykają one i otwierają komorę cylindra, do której, w regularnych odstępach, zasysane jest powietrze. Objętość powietrza jest następnie redukowana, co sprawia, że ciśnienie zwiększa się.

Zasada działania sprężarki odśrodkowej opiera się z kolei na wirniku, którego łopatki nachylone są pod kątem, który umożliwia skuteczne rozpędzenie zassanego powietrza. Następnie, trafia ono do dyfuzora, gdzie uzyskana energia kinetyczna zostaje zamieniona na ciśnienie.

 

Kultura pracy obu sprężarek

Sprężarki wyporowe najczęściej są wykorzystywane w wariantach olejowych. Odpowiednie smarowanie łożysk sprawia bowiem, że ich elementy nie zużywają się zbyt szybko. Należy jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy zabezpieczymy powietrze przed przedostaniem się do niego szkodliwych zanieczyszczeń. Zasada działania sprężarki odśrodkowej opiera się z kolei na modelu bezolejowym, dzięki czemu takie zabezpieczenia nie są wymagane. To samo tyczy się też fundamentów, na których stanąć ma maszyna. Ponieważ wirniki pracują spokojniej od tłoków, elementy fundamentalne lub wytrzymalsze zbiorniki nie są tu zakupem koniecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *