wt. Wrz 29th, 2020

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Zasada działania sprężarki odśrodkowej

2 min read
Majster

Sprężarki odśrodkowe szybko zdobyły sobie sympatię publiki. Odkąd na rynku pojawił się pierwszy ich model, ich popularność rosła stopniowo, aż w końcu modele odśrodkowe stały się najpopularniejszymi odmianami sprężarek. Jednym z przykładów jest tu świetna sprężarka Hanwha Power Systems SM/SM 100, obecna także na polskim rynku. Nie da się bowiem ukryć, że urządzenia odśrodkowe mają sporo zalet. Smary, niezbędne przy pracy łożysk, nie mają dostępu do zasysanego powietrza, zaś same sprężarki pracują cicho i bez silnego drgania. Nie musimy dzięki temu montować w nich specjalnie wzmacnianych zbiorników ani przygotowywać fundamentów, co wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami. W dzisiejszym artykule opowiemy Wam o zasadzie działania sprężarki odśrodkowej.

 

Sprężarka odśrodkowa – jak to działa?

Sprężarki odśrodkowe nierzadko są też nazywane dynamicznymi. Nazwa to pochodzi od sposobu, w jaki urządzenia te pozyskują sprężone powietrze. Opiera się on na specjalnych wirnikach obrotowych, które mają za zadanie przenieść powietrze do dyfuzora, w którym ma miejsce kompresja. Główną zasadą działania sprężarki odśrodkowej jest praca właśnie wirnika, którego łopatki mają przeciwbieżną konstrukcję. Odpowiedni kąt ich nachylenia sprawia, że urządzenie pracuje wydajnie podczas całego cyklu pracy.

Energia kinetyczna, opuszczając jeden wirnik i zmierzając do kolejnego, trafia wpierw do wyżej wspomnianego dyfuzora, a następnie do spirali. To właśnie na tym etapie jest ona zamieniana na ciśnienie. Wzrasta ono stopniowo na każdym z etapów sprężania powietrza. Zależnie od modelu, sprężarki mogą występować w wersji jedno- lub wielostopniowej. Te pierwsze możemy bardzo często spotkać, na przykład, w oczyszczalniach ścieków. Sprężarka wielostopniowa pozwala nam z kolei na wydajniejszą pracę o mniejszym zużyciu energii, dzięki opcji chłodzenia międzystopniowego.

Jak zatem widzimy, zasada działania sprężarki odśrodkowej nie należy do szczególnie skomplikowanych. Urządzenia te pozwalają jednak na sprężanie bardzo dużych ilości powietrza, co ma szczególne znaczenie w górnictwie lub zakładach hutniczych. Należy jednak pamiętać o tym, że sprężarki odśrodkowe wymagają dobrego chłodzenia. Ponieważ pracują one z dużą intensywnością, ich temperatura rośnie równie szybko, co prędkość przepływającego przez nie powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *