sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Sprężarka

Sprężarka to urządzenie, które oferuje nam cały szereg zastosowań. Korzystać z niego mogą zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Większe ich modele są wykorzystywane, na przykład, w przemyśle hutniczym, lotnictwie lub górnictwie. Z kolei mniejsze sprężarki, nierzadko widywane w przydomowych garażach lub pracowniach, mogą posłużyć nam do szybkiego pompowania opon lub zasilania urządzeń pneumatycznych. Na rynku istnieją jednak różne modele tych urządzeń, co może nam skutecznie utrudnić wybór. Sprężarka odśrodkowa czy osiowa? Jakie są między nimi różnice? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w niniejszym artykule.

 

Rozmiar ma znaczenie

Sprężarki osiowe charakteryzują się niewielkimi gabarytami, a także bardzo dużą efektywnością. Na uwagę zasługuje także wysokie natężenie przepływu przez nie uzyskiwane. Niestety, mniejszy rozmiar ma też swoje wady – sprężarka osiowa nie oferuje dość wysokiego sprężu. W modelach poddźwiękowych, wynosi on 1,3, zaś w naddźwiękowych – 2,5. Oczywiście, parametr ten można polepszyć, sięgając po sprężarki wielostopniowe, które są jednak zauważalnie większe. Z kolei sprężarka odśrodkowa oferuje nam zauważalnie większy spręż, gdzie na każdym poziomie kompresji wynosi on około 3,0. Urządzenia te wymagają jednak od nas zastosowania mocnego chłodzenia, ze względu na bardziej intensywną pracę.

 

Działanie sprężarek

Różnice między sprężarką odśrodkową a osiową są też widoczne w pracy obu urządzeń. W sprężarce osiowej, gaz trafia do wnętrza urządzenia przez tzw. króciec ssawny. Zależnie od modelu, trafia on wówczas prosto do łopatkowego wirnika lub zostaje wpierw poddany wstępnemu zawirowaniu przez kierownicę wstępną. Z wirnika, przyspieszony gaz trafia do kierownicy zawirnikowej, mającej na celu skorygowanie jego przepływu, wraz z zamianą energii kinetycznej na potencjalną. Stamtąd gaz opuszcza urządzenie, w niektórych modelach przechodząc dodatkowo przez dyfuzor wylotowy.

W przypadku urządzeń odśrodkowych, cała procedura wygląda nieco inaczej. Powietrze trafiające do sprężarki jest przyspieszane przez wirnik o specjalnie nachylonych łopatkach, po czym wyrzucane przez siłę odśrodkową w kierunku promieniowym. Generowana jest wówczas energia kinetyczna, zaś ciśnienie wzrasta. Przed dostaniem się do kolejnego wirnika, sprężone powietrze trafia do dyfuzora oraz spirali, gdzie energia kinetyczna jest zamieniana na ciśnienie, którego poziom wzrasta na każdym stopniu sprężania. Wybierając między sprężarką odśrodkową a osiową, zwróćmy uwagę na to, która z nich będzie nam bardziej potrzebna. Modele odśrodkowe lepiej radzą sobie przy dużych ilościach powietrza, są też prostsze w utrzymaniu, a także pracują cicho i bez drgań. Sprężarki osiowe są z kolei opcją mniejszą, stawiającą na efektywność przy niskim sprężu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *