pon.. wrz. 20th, 2021

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Stopnie sprężania w pracy sprężarki odśrodkowej

2 min read
Sprężarka

Sprężarka odśrodkowa uchodzi za najpopularniejsze urządzenie tego typu na rynku. Jest ona bowiem maszyną cichą, o tanim montażu, niewymagającym od nas przygotowywania pod nią umocnień i fundamentów. Nie uświadczymy tu też silnych wibracji podczas pracy, co jest domeną modeli stanowiących alternatywę dla omawianej tu sprężarki. Taki spokój działania jest o tyle imponujący, że sprężarka odśrodkowa dokonuje kompresji ogromnych ilości powietrza, nie wymagając jednocześnie częstych prac serwisowych. Na rynku dostępna jest zarówno jednostopniowa sprężarka odśrodkowa, jak i wielostopniowa. Dla początkujących, różnica ta może nie mówić zbyt wiele. Dlatego też w niniejszym artykule opowiemy, jaki wpływ na pracę sprężarek mają stopnie sprężania.

 

Stopnie sprężania a budowa urządzenia

Zarówno jednostopniowa sprężarka odśrodkowa, jak i jej dwu- oraz trzystopniowy ekwiwalent wykorzystują specjalnie zaprojektowane wirniki. Odpowiednie nachylenie ich łopatek sprawia, że powietrze trafiające do wnętrza maszyny jest przyspieszane i wyrzucane za pomocą siły odśrodkowej. Generowana wówczas siła kinetyczna musi zostać przemieniona na kinetyczną, czym zajmują się dyfuzor oraz spirala, umieszczone na drodze między wirnikami. W ten sposób, możliwe jest stopniowe generowanie ciśnienia.

Wielostopniowość sprężania możemy z kolei uzyskać, wykorzystując sprężarki wielostopniowe lub stawiając instalację, w skład której wejdzie kilka takich urządzeń. I chociaż pojedynczy stopień sprężania charakteryzuje się niskim stopniem ciśnienia, większa ich ilość pozwala nam na uzyskanie odpowiednio wysokich wartości. A ponieważ w sprężarkach wielostopniowych występują spore różnice ciśnień, na końcach wałków (osadzonych na łożyskach ślizgowych z warstwą olejową) w nich zamontowanych instaluje się dwa wirniki, zapobiegające przeciążeniom. Najczęściej wykorzystuje się tu wirniki o budowie otwartej, wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, pracujące z prędkością 15 000 – 100 000 obrotów na minutę.

Rozwiązania te są jednak wykorzystywane tylko i wyłącznie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, na przykład gazowniach lub zakładach petrochemicznych. Jednostopniowa sprężarka odśrodkowa znajduje z kolei zastosowanie w oczyszczalniach ścieków oraz innych miejscach, w których wystarczają urządzenia niskociśnieniowe. Należy przy tym pamiętać, że nie oznacza to, że są one gorsze od wielostopniowych – sprężarka powinna być przede wszystkim dostosowana do funkcji, którą powinna pełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *