sob.. sie 13th, 2022

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Metody pozyskiwania sprężonego powietrza – olejowo czy bezolejowo?

2 min read
Sprężarki

W każdym przemyśle wymagane są odpowiednie ilości niezbędnych surowców. Energia elektryczna, gaz czy też woda zawsze odgrywały kluczową rolę we współczesnej technologii. Do surowców tych zaliczamy także sprężone powietrze, służące do napędzania maszyn pneumatycznych lub napełniania zbiorników. Zaletą tego surowca jest to, że nie musimy zdawać się na jego dostawy – dzięki zastosowaniu sprężarek, możliwe jest jego wytwarzanie na miejscu. Zasada działania sprężarki odśrodkowej bezolejowej znacząco odbiega jednak od sprężarki olejowej. Zanim dokonamy zatem wyboru, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi kwestiami, dotyczącymi pracy obu maszyn.

 

Działanie sprężarek

Olej jest bardzo często wykorzystywany w sprężarkach tłokowych. Sprężarki te dostępne są co prawda w wersji olejowej oraz bezolejowej, jednak popularniejszym wyborem są te drugie. Olej redukuje bowiem szybkość, z jaką zużywają się tłoki urządzenia. Modele te wymagają jednak od nas zastosowania specjalnych systemów, mających na celu oddzielić zanieczyszczenia od kompresowanego powietrza, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zasada działania sprężarki odśrodkowej bezolejowej polega z kolei na wykorzystaniu płynu chłodzącego lub jego mieszanki z olejem. Dzięki temu, oraz specjalnej konstrukcji, powietrze jest oddzielone od substancji smarujących, zaś urządzenie ma mniejsze szanse na zepsucie się.

Co więcej, praca sprężarek odśrodkowych jest znacznie spokojniejsza. Zasada działania sprężarki odśrodkowej opiera się bowiem na niewielkiej ilości elementów ruchomych, zaś wykorzystane w niej wirniki mają specjalnie zaprojektowane wirniki, dzięki którym maszyna na trzęsie się podczas pracy. W przeciwieństwie do sprężarek tłokowych, nie musimy więc kupować specjalnych umocnień fundamentalnych pod te urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *