pon.. wrz. 20th, 2021

Sprezarki24.com.pl

Poznaj ich zasadę działania oraz zalety.

Sprężarki odśrodkowe oraz tłokowe – na czym polega różnica?

2 min read
Sprężarki

Rolą sprężarek jest, jak sama nazwa wskazuje, sprężanie powietrza lub gazu, przechodząc z niskiego ciśnienia zasysania do wysokiego ciśnienia tłoczenia. Sprężarka sprężarce nie jest jednak równa, zaś na rynku obecne są różne ich modele. Dla przykładu, możemy natknąć się zarówno na bardzo popularne, bezolejowe sprężarki odśrodkowe, jak i modele tłokowe. Czym różnią się te dwa rodzaje sprężarek? Jakie są ich zastosowania?

 

Sprężarki odśrodkowe

Urządzenia te są bardzo podobne do pomp wirowych, jeśli chodzi o zasadę ich działania. Różnica polega tu jednak na tym, że zamiast cieczy, sprężarki odśrodkowe przetwarzają powietrze przez nie zasysane. Za pomocą specjalnie zaprojektowanych wirników, sprężarka rozpędza powietrze, które trafia następnie do dyfuzora oraz spirali, gdzie jego energia kinetyczna jest przemieniana na ciśnienie. Następnie, trafia ono do kolejnego wirnika, zaś wraz z kolejnymi ukończonymi odcinkami, uzyskiwane ciśnienie jest coraz większe. Urządzenia te są dostępne zarówno w wersji jedno- jak i wielostopniowych. Wykorzystuje się je w dmuchawach hutniczych, silnikach odrzutowych montowanych w samolotach lub jako napęd urządzeń pneumatycznych, widywanych chociażby w górnictwie.

 

Sprężarki tłokowe

Składają się one z karteru cylindra, głowicy, wewnątrz której znajdują się zawory, oraz układu korbowego, w skład którego wchodzą wał korbowy i tłok połączony z korbowodem za pomocą sworznia. Gdy tłok porusza się w kierunku dolnym, wewnątrz cylindra tworzy się podciśnienie. Ze względu na różnicę ciśnienia między cylindrem a powietrzem na zewnątrz, otwierany zostaje zawór ssący. Powietrze jest wówczas zasysane do wnętrza cylindra i sprężane, gdy tłok rusza w górę. Gdy ciśnienie wewnątrz cylindra przewyższa ciśnienie tłoczenia, powietrze jest wytłaczane z karteru. Sprężarki tłokowe wykorzystuje się do sprężania gazów w przemyśle chemicznym, obsługi hamulców pneumatycznych lub rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych. Sprężarki te są w stanie wytworzyć bardzo wysokie ciśnienie, lecz nie są wolne od wad, których nie uświadczymy w modelach odśrodkowych. Olej, służący do smarowania silnika, może zanieczyścić przetwarzany gaz. Konieczne jest tu też wykorzystanie specjalnych zbiorników wyrównawczych.

Ponieważ sprężarki odśrodkowe nie wibrują podczas pracy, problem ten nie jest w nich obecny, w przeciwieństwie do modeli tłokowych. Są też one mniejsze i tańsze w instalacji. Olej jest w nich też oddzielany od zasysanego powietrza. Jeśli spełniają one zatem wymogi naszego przedsiębiorstwa, warto jest pomyśleć właśnie nad sprężarką odśrodkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *